توضیح آزمایش ریزش آب و فیلمبرداری از آن

قبل از خواندن این مطلب می توانید ویدئوی پایین صفحه را که در یکی از پست های کانال تگرام موسیقی و خوانندگی نگاره به عنوان مسابقه مطرح شده بود را مشاهده کنید.

اکنون به بررسی فرایند این اتفاق می پردازیم . در این آزمایش یک شلنگ لاستیکی از مقابل یک بلندگو عبور داده شده و با چسب مماس با صفحه بلنگو شده است (از بالا به پایین) بصورتی که با پخش صدا شلنگ به لرزش در آمده و آب بصورت یکنواخت به پایین نمی ریزد ! گویی شما شلنک را در دست گرفته اید و در هنگام ریزش آب آن را تکان می دهید کاری که حتما در دوران کودکی بار ها اینکار را کرده اید.

موج شلنگ آب

تفاوت لرزش های ایجاد شده توسط بلندگو این است که روی نظم مشخصی این تکان ها ایجاد می شود. پس تا اینجا باور کردیم که موج سینوسی ایجاد شده روی آب در حال ریزش توسط تکان های فیزیکی صفحه بلندگو اعمال می شود نه ارتعاش هوا توسط و امواج صدا و مواردی از این قبیل ….

وقتی در مرحله اول با ایجاد فرکانس 24 هرتز شلنگ آب 24 بار در ثانیه به لرزش در میاید یک موج منظم از آب به پایین سرازیر می شود و در صورت حضور شما در صحنه فیلم برداری هیچ چیز عجیبی به چشم نمی بینید.

نکته اینجاست که در ابتدای فیلم به عنوان مواد لازم برای تهیه این فیلم از دوربین فیلمبرداری با قابلیت 24 فریم در ثانیه یاد شده بود. یعنی دوربینی که در هر ثانیه 24 فریم تصویر برداری کند. اگر با مبانی فیلمبرداری و انیمیشن و FPS تا حدودی آشنا باشید نکته را گرفته اید و موضوع را کاملا درک کرده اید. در تصویر زیر می توانید ببینید که در ردیف بالا فیلمبرداری با سرعت بسیار پایین 3 فریم در ثانیه انجام شده و ردیف پایین همان صحنه توسط یک دوربین با قابلیت 10 فریم در ثانیه فیلمبرداری شده . اکنون می توانید ببینید جزئیات فیبم پایین بسیار بیشتر از فیلم بالا است.

 

 

فریم در ثانیه

در فیلم آزمایش یاد شده دوربین 24 فریم در ثانیه فیلمبرداری میکرد که البته توان خارق العاده ای نیست و گوشی های موبایل شما هم حداقل با همین سرعت فیلم میگیرند. سرعت 24 یا هر سرعت دیگری مهم نیست فقط کافیست فرکانس اجرا شده توسط بلندگو با Frame Rate یا سرعت فیلمبرداری بر واحد FPS دوربین برابر باشد تا شما یک موج ثابت را روی هوا مشاهده کنید و باز تاکید می کنم در صورت حضور شما در آن صحنه هیچ چیز عجیبی مشاهده نخواهید کرد.

مقایسه واقعیت با فیلم

تصویر شماره یک تصویری است که شما در صورت حضورتان در صحنه فیلم برداری می دیدید ! یک ریزش آب معمولی ….

و تصویر شماره دو تصویری است که شما در فیلم می بینید …

حالا به نظر شما چرا با اجرای فرکانس 25 هرتز در موج آب حرکت روبه جلو ایجاد می شود ؟

تصویر انیمیشن

تصویر متحرک است بارگذاری ممکن است زمانگیر باشد

و چرا فرکانس 23 هرتز حرکت رو به عقب دارد ؟

لطفا بعد از این همه توضیح به اینکه فیلم را برعکس کرده اند فکر نکنید !