توضیحات در مورد افکت delay کیوبیس ۵

توضیحات در مورد افکت delay کیوبیس ۵

 متن زیر از صفحه ی 228 کتاب «تهیه ی موسیقی با نیوئندو» انتخاب شده است:

دسته ی افکت های تأخیر (Delay) و تکرار صدا: این افکت ها صدا را با تأخیر قابل تنظیم تکرار می کنند. از این افکت ها استفاده ی بسیار متنوّعی می شود. از ایجاد یک اکوی وسیع و فضایی یا تکرار بخش هایی از کلام یا ملودی به صورت هماهنگ با ریتم آهنگ از طریق استفاده از تأخیر طولانی، تا ایجاد اکو های ملایم و نامحسوس برای حجیم تر کردن صدا و ایجاد فضاهای نزدیک به واقعیّت با به کار گیری تأخیر های متوسّط و نهایتاً استفاده از کاراکتر های تو دماغی و فلزی و غیره که توسّط تأخیر های بسیار کوتاه تولید شدنی اند. تنظیم های پایه که تقریباً در تمام انواع افکت های تأخیر (Delay ها) موجود هستند، عبارتند از:
– Delay Time: زمان تأخیر.
– Repeat یا FeedBack: تعداد یا مدّت زمان تکرار.

http://freevst.x10.mx/effects/CUBASE%20SX%20DoubleDelay.jpg
– Mix: نسبت صدای خشک و افکت.
در هنگام استفاده از تأخیر های بلند در صورت ریتمیک بودن موسیقی معمولاً ترجیح داده می شود که زمان تأخیر با تمپوی موسیقی هماهنگ شود. بسیاری از افکت ها (Plug-Ins) از جمله افکت های تأخیر نیوئندو این قابلیت را دارند که اطّلاعات تمپو را از برنامه ی اصلی (میزبان) دریافت کنند و خود را با آن هم زمان کنند یا اصطلاحاً با تمپوی پروژه سینک (Sync) شوند. افکت های موجود در دسته ی Delay عبارتند از:
– DoubleDelay: این افکت می تواند دو تکرار با تأخیر مستقل تولید کند و هر یک را به نسبت دلخواه بین کانال چپ و راست استریو تقسیم کند (Pan) با قابلیت هم زمانی (Sync شدن) با تمپوی پروژه.
– ModDelay: این افکت می تواند از طریق تغییر متوالی زمان تأخیر، روی تکرار (های) ایجاد شده از طریق تغییرات کوک، تحریر یا ویبره ایجاد کند. میزان تحریر ایجاد شده توسّط پارامتر Modulation تنظیم می شود.

منبع: مرجع موسیقی ایران

نرم افزارهای کاربردی کیوبیس

.

.

.